Svetoznámy východniar Vlado Meller

Človek východniar

Svetoznámy východniar Vlado Meller

02. 05. 2019 20:13

Viete, čo majú spoločné Johnny Cash, Celine Dion, Julio Iglesias, Metallica, Pink Floyd, Michael Jackson, Oasis, Red Hot Chilli Peppers, Shakira, Andrea Bocelli,  Paul McCartney a Barbra Streisand? Okrem toho, že sú to svetoznáme muzikantské hviezdy, ich spája aj to, že výslednú podobu svojich nahrávok zverili do rúk Vlada Mellera, rodáka z Humenného, ktorý svoje detstvo a mladosť prežil v Košiciach. Po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa emigroval na západ a zakotvil v New Yorku. Keďže väčšinou v tejto rubrike predstavujeme ľudí, ktorí odišli do zahraničia v posledných rokoch, Ivetu Vaculovú zaujímalo, ako sa cítil Vlado Meller, keď opúšťal Československo s pocitom, že sa doň nebude môcť vrátiť a ktovie, či sa niekedy bude môcť stretnúť so svojimi blízkymi. 

vychodniar_meller_1
Stiahnuť audio súbor

O veľkom význame tzv. masteringu piesní, teda akejsi záverečnej zvukovej úpravy skladieb, veľa hovorí aj fakt, že je to samostatná kategória aj pri udeľovaní hudobných cien Grammy. A Vlado Meller, východniar, ktorého vám dnes predstavujeme, má na svojom konte 7 nominácií na cenu Grammy a zisk 2 cien Latin Grammy Awards. Začiatkom apríla navštívil Košice ako predseda poroty Film Music Contest-u, medzinárodnej súťaže filmovej hudby, organizovanej agentúrou Vlada Železňáka. Tá preňho pripravila aj milé prekvapenie v podobe návštevy rodného Humenného, kde mu primátor mesta odovzdal ďakovný list. Aj o pocitoch z návštevy rodiska hovoril Vlado Meller pri mikrofóne Ivety Vaculovej. No tá bola najskôr zvedavá na to, či na neho v časoch jeho emigrácie do USA prišiel splín, keď sa chcel stretnúť s blízkymi, čo však v tých časoch bolo takmer nemožné.

vychodniar_meller_2
Stiahnuť audio súbor

Vladovi Mellerovi želáme, aby sa mu podarilo získať ešte mnoho cien. No a poďme si opäť vypočuť jednu skladbu, o ktorej finálnu podobu, teda tzv. mastering, sa postaral. Hrá a spieva kapela Noc a deň.

Živé vysielanie
??:??