Štátne vyznamenanie In memoriam pre Jána Lazoríka

Folklórny východ

Štátne vyznamenanie In memoriam pre Jána Lazoríka

24. 01. 2018 10:53

Pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky udeľoval prvého januára štátne vyznamenania prezident Andrej Kiska. Medzi dvadsať päťkou ocenených nechýbala ani osobnosť východoslovenského folklóru Ján Lazorík. Narodil sa v roku 1920 v obci Torysa. V širokom regióne horného Potorysia, na východe i na celom Slovenku ho odborná i laická verejnosť vnímala ako zberateľa a šíriteľa tradičnej kultúry v celej šírke. V učiteľských pôsobiskách hrával divadlá, zakladal ovocinárske škôlky, či staval vodné kolesá na výrobu elektriny. Zozbieral neuveriteľné množstvo artefaktov, ktoré doslova zachránil pred ich zničením. Zapisoval rozprávky, rečňovanky i zvyky, nahrával piesne i starých vedomcov a pamätníkov a v ostatných desaťročiach to všetko duchovné bohatstvo aj publikoval. Z jeho pera vyšlo vyše 30 kníh a publikácií. Krajskému múzeu v Prešove odovzdal vyše 2 tisíc zbierkových predmetov .. a národopisnému ústavu 20 tisíc fotonegatívov. Svoje výskumy Ján Lazorík odovzdával mladším, aby sa kultúra predkov zachovala aj na javiskách a aby ju mohli obdivovať aj ďalšie generácie.

Pripomenieme si filozofiu Jána Lazoríka z rozhlasového archívu a pokračujme rozhovorom Milana Rendoša s jeho synmi: Ondrejom a Blahoslavom, ktorý pracoval v krajskom múzeu v Prešove.

št. vyznamenanie J. Lazorík
Stiahnuť audio súbor

Prezident Slovenskej republiky udeľuje Jánovi Lazoríkovi štátne vyznamenanie, Pribinov kríž II. triedy in memoriam, za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti ľudového umenia a folklóru.

foto: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/katedra-slovakistiky-slovanskych-filologii-a-komunikacie/jozef-puchala/

Živé vysielanie
??:??