EtnoWeekend – Vranov

EtnoWeekend – Vranov

Už od vyhotovovania kamenných nástrojov v dobe kamennej potreboval človek istú remeselnú zručnosť. Mnohé remeslá, ktoré boli v minulosti nevyhnutné pre živobytie, sú dnes už len doplnkovou či skôr umeleckou činnosťou. Práve na ukážky najstarších remesiel z územia Karpát bol zameraný víkendový festival EtnoWeekend vo Vranove nad Topľou. Bylinkári, včelári, sokoliari, košikári, rezbári či hrnčiari – areál pred miestnym domom kultúry zaplnilo až 26 remeselníkov, ktorí na svojich workshopoch prezentovali verejnosti jednotlivé remeselné činnosti s pečaťou ľudskej práce i umu. Zámer celého EtnoWeekendu, ktorý vznikol v rámci programu poľsko-slovenskej spolupráce Interreg, priblížil Lívii Godovej koordinátor festivalu Alfonz Kobielský.

EtnoWeekend_Vranov_1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Kedysi bolaovčia vlna veľmi cenným produktom, keďže reguluje teplo, má samočistiace schopnosti a dokáže pohltiť až 30 percent vlhkosti. Aj ručné spracovanie ovčej vlny, ako jedno z najstarších ľudských zručností, bolo súčasťou prezentačného workshopu 26-tich remeselníkov v rámci festivalu EtnoWeekend vo Vranove nad Topľou, ktorý poukazoval na to, že mnohé i menej remeslá majú dodnes v našej spoločnosti značné využitie. Pri stánku Júlie Madzikovej-Čuchtovej sa s rozhlasovým mikrofónom pristavila aj Lívia Godová.

EtnoWeekend_Vranov_2;godova Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Vranovský Festival EtnoWeekend bol súčasťou projektu EtnoCarpathia, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg poľsko-slovenskej spolupráce.

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame