Gizela Veclová

Gizela Veclová

Hoci operná a operetná speváčka Gizela Veclová bola rodáčkou z Bratislavy, veľmi dobre ju poznala aj povojnová generácia priaznivcov múzy divadelného umenia v Košiciach. Žiaľ, musíme povedať „bola“, pretože 28. 1. opustila tento svet vo veku 95 rokov.
Gizela Veclová absolvovala štúdium operného spevu na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Jej pedagógmi boli aj Eugen Suchoň a Ján Cikker. Potom pôsobila ako sólistka opery Slovenského národného divadla, spolu-obnovovala košickú operu, stretávali sa s ňou aj návštevníci brnianskeho Štátneho divadla.
No najdlhšie – viac než 3 desaťročia – bola Gizela Veclová sólistkou spevohry bratislavskej Novej scény. Umelecky aktívna bola ešte do vysokého veku, aj po dovŕšení osemdesiatky spievala  v muzikáli My Fair Lady.  Po odchode na dôchodok učila mladých spevákov a hercov teóriu a prax šansónu na košickom konzervatóriu.
A rada poskytovala rozhovory. Pri mikrofóne sa s ňou vtedy stretol aj Martin Jurčo. 

Gizela Veclova

Pani Gizela Veclová účinkovala aj v inscenáciách činohry, napríklad s Júliusom Vaškom, Ctiborom Filčíkom, Vladom Müllerom či Jozefom Kronerom. Uplatnila sa aj v slovenských filmoch ako Zmluva s diablom, Páni sa zabávajú, Skrytý prameň, Pacho – hybský zbojník či Sváko Ragan.
Jeseň života trávila v Košiciach pri dcére, herečke Dane Gažovej, a vnučke Dane Markušovej, zakladateľke prvej košickej muzikálovej školy.