Správy RTVS
Správy RTVS

Ocenenie výnimočných vedcov ESET Science Award

Ocenenie výnimočných vedcov ESET Science Award

Ocenenie výnimočných vedcov ESET Science Award otvorilo svoj druhý ročník práve v čase, keď sa celý svet pre situáciu s pandémiou koronavírusu spolieha na vedcov a na vedu. Jeho cieľom bolo verejnosti prezentovať výnimočných vedcov a zároveň  priblížiť dôležitosť vedy v spoločnosti. Medzinárodná komisia, ktorej predsedal nositeľ Nobelovej ceny za fyziku, profesor Kip Thorne, udelila ocenenia v troch kategóriách – výnimočná osobnosť slovenskej vedy, výnimočný mladý vedec a výnimočný vysokoškolský pedagóg. Práve v tej poslednej sa medzi päticu finalistov dostal aj vedúci Katedry počítačov a informatiky Technickej univerzity v Košiciach, profesor Jaroslav Porubän. Na ocenenie ho nominovali kolegovia a aj keď ho napokon nezískal, už finálovú účasť v silnej konkurencii považuje za úspech. V rozhovore s Tonkou Deškovou prezradil, že sám seba ako výnimočného pedagóga nevidí:

pedagog_roka_poruban1

Profesor Jaroslav Porubän z Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach sa dostal medzi 15 finalistov druhého ročníka prestížneho ocenenia osobností slovenskej vedy ESET Science Award. Uchádzal sa o ocenenie v kategórii Výnimočný pedagóg, a preto sa ho Tonka Dešková opýtala aj na to, aký by – podľa neho – dobrý pedagóg mal byť: 

pedagog_roka_poruban2

Pre úplnosť doplníme, že laureátom kategórie Výnimočný vysokoškolský pedagóg ocenenia ESET Science Award sa stal profesor Ivan Varga z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Výnimočným mladým vedcom do 35 rokov je Tamás Csanádi z Ústavu materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied v Košiciach, ktorého sme vám v našom vysielaní už predstavili,  a laureátom hlavnej kategórie Výnimočná osobnosť slovenskej vedy sa stal profesor Fedor Šimkovic, ktorý pôsobí na Katedre jadrovej fyziky a biofyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.