MS vo futbale 2022
MS vo futbale 2022

Viete, komu patril Tostov palác?

Viete, komu patril Tostov palác?

O svojom zážitku píše redaktorka Jana Pataráková:

Každé ráno kráčam do rozhlasu cez park na Moyzesovej ulici v Košiciach a míňam krásny dom. Až keď začali s jeho rekonštrukciou, zistila som, že sa volá Tostov palác. Pred niekoľkými dňami sa mi do rúk dostala kniha historičky Veroniky Szeghy Gayer: László Tost – mešťanosta Košíc, ktorá píše o obyvateľoch tohto domu – „paláca“, ako mu hovorili už za Prvej republiky. Zaujímavé je, že ho dala v roku 1912 postaviť žena, manželka Lászlóa Tosta, Mária.

Viac sa dozviete od Veroniky Szeghy Gayer, ktorá sa po slovensky naučila len nedávno, aby mohla dejiny Košíc vedecky skúmať v Slovenskej akadémii vied.

László Tost 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Nie je to ešte všetko o zaujímavom človeku, ktorého osud je aj akýmsi svedectvom o dobe, v ktorej žil.

László Tost 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Nylašovci, šípové kríže, fašisti, ale aj ľudská neznášanlivosť a komunistické maniere, ktoré nasledovali v dejinách po II. svetovej vojne, zničili osud rodiny Lászlóa Tosta. Obrali ich nielen o majetok, ale aj o všetkých mužov v rodine. Myslím na to vždy, keď ráno kráčam okolo „Tostovho paláca“, chvíľu „Domu československo-sovietskeho priateľstva“, ktorý si vysnívala a aj dala na obrovský dlh postaviť Mária Tost. Vďaka výskumu Veroniky Szeghy Gaeyer a jej knihe László Tost – mešťanosta Košíc viem viac.

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame