Ďalšie časti našej rubriky o histórii odievania budú opäť patriť tradičnému ľudovému odevu. Tentoraz Vám bližšie predstavíme kroj z Myslavy pri Košiciach. Ten je dodnes obdivovaný na rôznych folklórnych podujatiach a výstavách aj vďaka Márii Prochyrovej z Myslavy, ktorá s nadšením udržiava tradíciu slovenskej ľudovej výšivky. Ušila a povyšívala množstvo ľudových krojov z rôznych regiónov Slovenska, ale najradšej zhotovuje ten myslavský. Rozprávala sa s ňou Martina Vašková.
Myslavský kroj: Krása tradície zo Slovenska 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ľudové kroje sú neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry. Každý región Slovenska má svoje vlastné charakteristické kroje, ktoré sa líšia farbami, strihmi, materiálmi a ozdobami. Tieto kroje nie sú len krásne a pestré, ale rozprávajú aj príbeh o histórii, tradíciách a živote ľudí na vidieku. A nielenže každý región mal svoj typický ľudový odev. Ale mala ho dokonca každá dedina. V týchto týždňoch spoznávame tradičný ľudový kroj z Myslavy pri Košiciach. Je naozaj v mnohom výnimočný a prežíva dodnes aj vďaka Márii Prochyrovej, ktorej sa Martina Vašková pýtala na to – aké časti mal ženský myslavský kroj.
Myslavský kroj: Krása tradície zo Slovenska 2. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
K ľuďom, ktorí udržiavajú tradíciu slovenskej ľudovej výšivky, patrí aj Mária Prochyrová, ktorej celoživotné dielo si v Myslave pri Košiciach vysoko cenia. Svoje umenie povýšila na profesionálnu úroveň a v posledných rokoch zorganizovala viaceré výstavy Myslavskej výšivky a podujatia, na ktorých ľudia obdivovali jej krásu. Martinu Vaškovú zaujímalo, kedy jej rukami prešiel prvý kroj.
Myslavský kroj: Krása tradície zo Slovenska 3. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
O týždeň rozprávanie s Máriou Prochyrovou o ľudovom kroji z Myslavy ukončíme. Dozviete sa, ako sa v minulosti ženy o svoj odev starali, aby vydržal nie roky, ale desaťročia.