„Po väčšinu histórie musel človek bojovať s prírodou, aby prežil; v tomto storočí si začína uvedomovať, že na to, aby prežil, musí prírodu chrániť,“ povedal pred rokmi známy ekológ a bádateľ podmorského sveta Jacques-Yves Cousteau. Ochrana prírody a životného prostredia je dnes už aktuálnou témou vo vedeckých kruhoch, aj v médiách. V našom vzdelávacom systéme však environmentálna výchova často absentuje a ako predmet sa vyučuje len na malom počte škôl. Táto problematika ale napriek tomu čoraz viac preniká aj do školského prostredia a to vďaka rôznorodým aktivitám, ktoré majú environmentálny charakter. Príkladom dobrej praxe je v tomto smere ZŠ Ľudovíta Fullu na Maurerovej ulici v Košiciach, kde nahrávala Danuša Reginová. Na to, ako v procese výučby efektívne pracovať s touto témou a ako zvyšovať ekologické povedomie žiakov, sa pýtala učiteľky biológie Márie Ondášovej.
zelena_skola_maurerova_kosice_01 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Jedným zo spôsobov, ako pozitívne meniť odmietavý či ľahostajný postoj k životnému prostrediu, je pomocou výchovy a vzdelávania mladej generácie na školách. V reportáži z hodiny biológie na košickej ZŠ Ľudovíta Fullu sme sa dozvedeli, ako je možné obohatiť učebné plány a školské osnovy o rôzne environmentálne témy. Tie častokrát nebývajú súčasťou samostatného predmetu, ale dajú sa zaradiť do vyučovacieho procesu na iných hodinách tak, aby žiaci získali viac poznatkov a zároveň bližší vzťah k prírode a ochrane životného prostredia. Tieto myšlienky ďalej rozvíja Danuša Reginová v rozhovore s učiteľkou slovenského jazyka a mediálnej výchovy Alenou Rapčan Štrompovou.
zelena_skola_maurerova_kosice_02 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
S Nelou Kopkášovou, Barborou Fedorcovou a Viktorom Bérešom, žiakmi košickej ZŠ Ľudovíta Fullu na Maurerovej ulici, sa zhovárala Danuša Reginová.