Naši predkovia – tí, ktorí sa v 19. storočí vysťahovali do Ameriky, – znášali odlúčenie od svojich najbližších a diaľku domoviny veľmi ťažko. Aj preto si ďaleko za oceánom zachovávali svoje tradície, písali svojim blízkym do „starého kraju“ – ako hovorili. Navzájom sa stretávali a pomáhali si zorientovať sa v ďalekom svete, ale aj zakotviť v kraji novom. Dokonca si tam pre svoj národ vydávali noviny. Všetko toto, a ešte omnoho viac, dokumentuje v Múzeu vysťahovalectva z územia Slovenska do Severnej Ameriky – v Kasigarde – historik Martin Javor, s ktorým sa porozprávala Slávka Ivančová.
Prenesme sa teda do obdobia prelomu 19. a 20. storočia a pozrime sa napríklad na reklamu, aká v Amerike vykúkala na našich slovenských vysťahovalcov z novín:
Stopy slovenskych Vianoc v Amerike 1
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Nie je náhoda, že o našich predkoch, ktorí odišli hľadať šťastie do Ameriky v 19. storočí, hovoríme v súvislosti s vianočnými pohľadnicami. 23. december sa zapísal do histórie sveta pohľadníc v Amerike práve vďaka jednému z potomkov našich vysťahovalcov z obce Budimír. Preto kronikárku obce Zuzanu Kšenžigovú oslovila Slávka Ivančová:
Stopy slovenskych Vianoc v Amerike 2
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.