V tomto kontexte sme pre vás pripravili sériu príspevkov, v ktorých chceme reflektovať vplyv vojny na tamojšie obyvateľstvo a zároveň aj dva roky humanitárnej pomoci pre nášho východného suseda. Hoci solidarita s ukrajinskými utečencami na Slovensku slabne, stále tu pôsobí mnoho charitatívnych a humanitárnych organizácií, ktoré sa vytrvalo angažujú v pomoci priamo na Ukrajine, ale aj v podpore a integrácii odídencov do našej spoločnosti. Danuša Reginová sa o aktuálnych formách pomoci rozpráva s Laurou Dittel z Karpatskej nadácie v Košiciach.
Príbeh pomoc Ukrajine 1
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V pokračovaní tejto série sa dozviete, ako vplýva humanitárna kríza na Ukrajine na jej obyvateľov a zvlášť na deti. Prinesieme vám príbeh dobrovoľníčky Zuzany Cascino, ktorá na Ukrajine pomáha od začiatku vojny najmä sirotám a hendikepovaným deťom v detských domovoch.
******************************************
U našich východných susedov prebieha už dva roky vojna, ktorá sa začala priamym útokom Ruskej federácie na Ukrajinu. Od začiatku konfliktu mieria raketové útoky do civilných oblastí, na školy, nemocnice a obytné domy. Ničenie infraštruktúry na Ukrajine spôsobuje problémy so zásobovaním základných tovarov, poskytovaním zdravotnej starostlivosti a zabezpečovaním náhradného bývania. Náročné podmienky sú v oblasti bojovej línie, v pohraničných lokalitách a tiež vo vnútri krajiny, kde prichádza množstvo vysídlených ľudí. V súčasnosti je ich už viac ako 4 milióny, z toho takmer milión detí, ktoré zažívajú dva roky násilia, izolácie, aj stratu blízkych. Mnohé sú odkázané na pomoc humanitárnych pracovníkov a dobrovoľníkov. Danuša Reginová oslovila fyzioterapeutku Zuzanu Cascino, ktorá na Ukrajine pomáha práve sirotám a hendikepovaným deťom.
Príbeh pomoc Ukrajine 2
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zuzana Cascino nie je jediná, ktorá sa angažuje v pomoci ukrajinským deťom. Stále máme okolo seba mnoho ďalších dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú priamo na Ukrajine alebo ľuďom utekajúcim pred vojnou u nás. Jedným z nich je aj dobrovoľný hasič Lukáš Belej z prešovskej organizácie Pomôžme prežiť Ukrajine.
******************************************
Záujem verejnosti a množstvo pomoci po dvoch rokoch vojny u našich východných susedov klesá, no sú organizácie a charity, ktoré to stále nevzdali. Mnohé naďalej dodávajú humanitárnu pomoc ľuďom v núdzi priamo na Ukrajine. Ďalší aktivisti sa vytrvalo angažujú v pomoci odídencom, ktorí ušli pred vojnou na Slovensko. Jedným z nich je aj Lukáš Belej z Dobrovoľného hasičského zboru mesta Prešov, ktorý je zároveň koordinátorom pomoci pre organizáciu Pomôžme prežiť Ukrajine. Ako sa dozvedela Danuša Reginová, na hranici vo Vyšnom Nemeckom pôsobil ako dobrovoľník od prvých dní utečeneckej krízy.
Príbeh pomoc Ukrajine 3
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Dva roky po začiatku vojny u našich východných susedov označil Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov situáciu na Ukrajine za „veľmi vážnu“ a upozornil, že dodávky humanitárnej pomoci do tejto oblasti sa značne spomaľujú. Organizácia spojených národov zároveň odhaduje, že humanitárnu pomoc potrebuje v napadnutej krajine viac ako 14 a pol milióna ľudí, čo je asi 40 percent obyvateľov. Z krajiny už odišlo kvôli vojne vyše šesť miliónov ľudí. Najviac utečencov prijali Nemecko, Poľsko a Česko. Slovensko doteraz poskytlo dočasné útočisko takmer 117 000 ľuďom z Ukrajiny, medzi ktorými sú najmä deti, matky a iné zraniteľné skupiny. O ich podpore a začleňovaní do našej spoločnosti bude reč v záverečnom príspevku, ktorý pripravila Danuša Reginová.
Príbeh pomoc Ukrajine 4
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.