Včelár Tibor Vargapál

Včelár Tibor Vargapál

Iný kraj, iný mrav. Toto slovenské príslovie je možné aplikovať aj na slovenských včelárov. Kým na severe východného Slovenska sa včelári ešte len pripravujú na prvé vytáčanie medu, na juhu sú tieto práce v plnom prúde. Príznačnou znáškou pre toto obdobie je agátový med. Presvedčil sa o tom aj František Baláž na včelnici pri obci Zemplínske Jastrabie, kde pred stáčaním odchytil skúseného včelára Tibora Vargapála.

Včelár Tibor Vargapál 1. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Medová krajina. Aj takýmto prívlastkom by sme pokojne mohli nazvať Slovensko. Dokazujú to výsledky z medzinárodných súťaží, v rámci ktorých sa slovenský med umiestňuje na popredných miestach. Najprestížnejšie ocenenie si včelári môžu odniesť zo súťaže medov a produktov, ktorá sa koná na medzinárodnom včelárskom kongrese Apimondia. Ten posledný sa na jeseň minulého roka uskutočnil v Čile. Slovenskí včelári si za druhové medy odniesli celkovo deväť medailí. Až šesť z nich získala včelárska rodina z východného Slovenska pod vedením skúseného včelára Tibora Vargapála, s ktorým sa aj o tejto prestížnej súťaži zhováral František Baláž.

Včelár Tibor Vargapál 2. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Videli ste už niekedy voľne sa pohybujúci včelí roj? Čo ste v takom prípade robili? Rojenie včiel je totiž ich prirodzený pud a spôsob rozmnožovania. Príčinou rojenia je najmä potreba kolónie rozširovať sa a vytvoriť novú rodinu. Stáva sa to najmä v prípadoch, keď je materský úľ príliš plný. Ak najbližšie uvidíte usadený včelí roj, najlepšie, čo môžete urobiť, je zavolať včelára, ktorý roj odchytí. František Baláž sa na včelnici v Zemplínskom Jastrabom ocitol uprostred takéhoto včelieho roja. Skúsený včelár Tibor Vargapál mu však vysvetlil, že sa niet čoho báť.

Včelár Tibor Vargapál 3. časť Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame