Vedeli ste, že na Slovensku máme jeden dodnes funkčný cech? Kurima pri Bardejove – bola kedysi mestečkom a mala právo konať jarmoky. Tým pádom bolo v Kurime nemálo cechov. Kožušnícky, obuvnícky, tesársky, stolársky, šusterský, kováčsky. Cechy mali okrem iného povinnosť pochovávať svojich členov a postarať sa o rodinu zosnulého. Aby to mohli plniť, v roku 1690 sa tri z nich – cimermanský, stolársky a šusterský spojili a vytvorili špeciálny pohrebný cech. Ten jediný prežil a funguje dodnes. Už vyše 330 rokov. Históriu i súčasnosť pohrebného cechu v Kurime – spoznáte v nasledujúcich minútach...
Keď hovoríme o cechoch, zväčša v minulom čase. Cechy prekvitali od stredoveku, ale technický rozvoj koncom 19-teho a začiatkom 20. storočia spôsobil zánik mnohých remesiel a cechov. V Kurime pri Bardejove sa ale stalo to, že keď cechy stratili význam – tri existujúce cechy sa spojili a vznikol Pohrebný cech sv. Antona Paduánskeho, ktorý funguje dodnes. Martina Vašková sa o jeho histórii i fungovaní v našej dobe rozprávala s jeho členmi Jozefom Hviščom a Jánom Bartošom.
Pohrebný cech v Kurime stále žije 1. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pohrebný cech sv. Antona Paduánskeho v Kurime stojí aj po vyše 300 rokoch na jednej podstate, že so zomrelým človekom sa treba dôstojne rozlúčiť a pri smútení za ním byť oporou pre pozostalých. Členovia tohto starobylého pohrebného cechu sa okrem pohrebov stretávajú každoročne 6-teho januára. Jána Bartoša a Jozefa Hvišča sa Martina Vašková pýtala, ako si v minulosti členovia cechu dávali vedieť, že niekto zomrel, a ako sa zvolával cech.
Pohrebný cech v Kurime stále žije 2. časť
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.