3. ROČNÍK PESNIČKOVEJ SÚŤAŽE KZP 1984
Opäť po dvoch rokoch - 14. októbra 1984 sa uskutočnil 3. ročník súťaže KZP. Najväčšou zmenou oproti prvým dvom sa stala skutočnosť, že sprievodným orchestrom bol Tanečný orchester Československého rozhlasu (TOČR), striedavo pod vedením Vieroslava Matušíka a Vlada Valoviča. Tento fakt prispel nielen k upevneniu pozície súťaže v celoslovenskom meradle, ale najmä k ďalšiemu skvalitneniu nahrávok. Z desiatich súťažných piesní nahral uvedený orchester 8, zostávajúce dve nahrala skupina Disk pod vedením J. Olajoša.
Po hudobnej stránke sa medzi typickými festivalovými skladbami objavili zaujímavé novinky práve v podaní skupiny Disk J. Olajoša. Skladby Korzo a Keď Ťa strácam /2.miesto/ znejú v porovnaní s orchestrálnymi nahrávkami výrazne modernejšie, k čomu bezpochyby prispelo nahrávanie rytmickej linky elektrickými bicími nástrojmi. Spevákom a bubeníkom uvedených piesní bol Vladimír Šofranko, ktorého prejav, či už interpretačný, alebo inštrumentálny patril k najväčším a najpríjemnejším prekvapeniam súťaže.
Textová stránka priniesla príjemné oživenie vďaka témam lásky, či každodenného života, takže vplyv vtedajšieho zriadenia nebol zďaleka taký citeľný, ako v predchádzajúcich ročníkoch. Po stránke interpretačnej zaznamenal festival troch spevákov, ktorí odspievali po dve skladby. Prvým bol spomínaný V. Šofranko, D. Ružička a I. Belohorková, ktorá bola zároveň jedinou ženskou zástupkyňou medzi súťažiacimi. Autorom troch textov v aktuálnom ročníku sa stal Albín Škoviera - jeden z najusilovnejších autorov v histórii súťaže.
Novou tvárou a zároveň víťazom 3. ročníka festivalu KZP sa stal spevák J. Vančík so skladbou autorov Aladára Kováča a Renáty Tamášiovej - Nádej s piesňou býva. Uvedený interpret presvedčil odbornú porotu svojím bezchybným profesionálnym prejavom a stal sa objavom súťaže. Ďalšou novou tvárou festivalu sa stal Norbert Bodnár, v súčasnosti známy hudobný skladateľ a pedagóg, ktorý v aktuálnom ročníku vsadil na pomalú skladbu s názvom Nočné vlaky, s textom Petra Samuelyho. Interpretovala ju spomínaná I. Belohorková, účastníčka v poradí druhého súťažného večera, v súčasnosti žijúca v USA. Spevák Ladislav Škoda bol zároveň autorom skladby Leto si spieva, na text Ladislava Homolu. Svieža melódia s výrazným tenorovým spevom autora a interpreta v jednej osobe prispela k príjemným prekvapeniam súťaže.
Celkovo sa na finálovom večere autorsky podieľali poväčšine domáci autori. Okrem už spomínaných J. Olajoša a N. Bodnára tiež J. Szabados s piesňou Noviny /3.miesto/, na text A. Škovieru - spev D. Ružička, Miroslav Šály s piesňou Vyznanie, na text Viery Havlikovej - spev opäť D. Ružička a J. Bavolyár so skladbou Pieseň, na text Š. Kasardu - spev Mária Bavolyárová. Poslednými dvoma skladbami večera boli piesne Muška a pavúk - autorov Viktora Kaveca a A. Škovieru, spievala I. Belohorková a Od A po Zet - autorov Štefana Beláka a Petra Kantora.