6. ROČNÍK PESNIČKOVEJ SÚŤAŽE KZP 1989
Akoby symbolicky, v dňoch 13. - 14. októbra 1989, čiže mesiac pred „nežnou“ revolúciou sa uskutočnil 6. ročník súťaže KZP. Organizátori sa v snahe o ďalšie spestrenie a zatraktívnenie súťaže rozhodli vytvoriť dve súťažné kategórie. V prvej kategórii súťažili rockové skupiny a druhú kategóriu tvorili autorské piesne. Autorské piesne boli podľa vzoru predchádzajúceho ročníka sprevádzané orchestrom J. Szabadosa a skupinou Disk pod vedením J. Olajoša. Tentoraz sa počet súťažných piesní výrazne zvýšil, až na počet 16 takzvaných autorských a 9 skladieb v podaní rockových skupín. Z tohto dôvodu sa súťažilo v priebehu dvoch dní. 13. októbra zazneli skladby v podaní rockových skupín a o deň neskôr si zmerali sily autori a interpreti so skladbami v sprievode skupiny Disk a orchestra J. Szabadoša.
Kategória rockových skupín naznačila cestu, akou sa súťaž bude v budúcnosti uberať. Z deviatich vybraných skupín hralo sedem skupín klasickú rockovú hudbu, viac-menej podľa vzoru legiend uvedeného žánru (Deep Purple, Uriah Heep). Našli sa však aj skupiny, ktorých tvorba pripomína slovenskú Tublatanku. Dve zoskupenia predstavili svoje piesne v štýle funk, takže uvedená kategória mohla mať tiež názov „Súťaž skupín populárnej hudby.“ Nahrávky hudobných skupín poukazujú na jasnú rozdielnosť v kvalite nielen samotnej nahrávky, ale najmä čo sa týka individuálnych výkonov spevákov a inštrumentalistov. Skupiny, ktoré boli v uvedenej dobe medzi regionálnymi poslucháčmi známe, si rozdelili prvé tri premiérové ceny. Na prvom mieste sa umiestnila skupina Hurikán z Michaloviec, so skladbou Veď stačí tak málo, na text Š. Moyzesa. Veľmi sympatickým melodickým rockom a najmä chytľavým refrénom si skupina získala priazeň nielen na festivale, ale aj v regionálnom vysielaní Československého rozhlasu. Druhé miesto si odniesla skupina Color Box z Moldavy so skladbou Mám svoje nepokoje - autorov Štefana Jambora a Ondreja Rozkoša. Pieseň sa vyznačuje výraznými „unisono“ vyhrávkami gitary a hammondu, čím dostáva výrazný „purplovský“ nádych. Výborný spev a vokály poukázali na celkovú zohratosť a vyzretosť jednotlivých členov skupiny. Na treťom mieste sa umiestnila skupina Prorock z Margecian s piesňou Starý chorál. Pieseň nesie znaky heavy-metalovej balady s výrazným a originálnym zafarbením hlasu speváka. Počas vystúpenia mala táto skupina v hľadisku svojich fanúšikov, ktorí obsadili všetky miesta pod pódiom, takže na chvíľu sa festival premenil na rockový koncert.
Za zmienku stojí pieseň speváka Vlada Železňáka s názvom Koľko. Autor a interpret v jednej osobe sa postaral o jednoznačne najkvalitnejšiu štúdiovú nahrávku so svojou skupinou Ferrum. Neskôr sa stal známym spolutvorcom detskej pesničkovej súťažnej relácie Hviezdička, vysielanej na obrazovkách STV. Okrem spomínaných účinkujúcich sa súťaže rockových skupín zúčastnili tiež skupina Taxis s piesňou Stretnutie, skupina Junior s piesňou Veríme, skupina Tiket - Skús nájsť, Elektra - Povolávací rozkaz a skupina SBM s piesňou Koniec sezóny. Prvý súťažný večer ročníka spestrilo vystúpenie hostí programu - speváčky Mirky Brezovskej so skupinou Mona Lisa a českej hudobnej skupiny Oceán.
Autorská súťaž sa konala v sobotu 14. novembra 1989 opäť vo veľkej sále Domu umenia a priniesla množstvo nahrávok na vysokej kvalitatívnej úrovni. Z celkového počtu 16 skladieb sa o 8 nahrávok postarali dovtedy nezúčastnení autori. Autori hudby sa zamerali na klasické aranžmány, piesne znejú „beatovo“, či už v pomalom, alebo v rýchlom tempe. Vplyv americkej hudby už cítiť u väčšiny autorov hlavne po harmonickej stránke. V spojení so slovenskými textami však táto skutočnosť pôsobí mierne rozpačito. Oproti 5. ročníku súťaže nebadať u žiadneho autora snahu priniesť do slovenskej populárnej hudby novú hudobnú reč, ktorá by priniesla oživenie uvedeného žánru. V tomto smere nastala mierna stagnácia, určite však ovplyvnená blížiacimi sa kultúrno-politickými zmenami a napätím v spoločnosti. Najväčší príliv nových tvárí nastal znova v kategórii interpretov. Ide o 10 spevákov, ktorí si zaknihovali premiérové vystúpenie na festivale.
Medzi najzaujímavejšie piesne uvedeného ročníka patrí skladba Gabriely Királyovej a A. Škovieru - Som iná. Interpretka Božena Kristanová nesporne prispela k jednému z najlepších výkonov finálového večera, v spojitosti s kvalitným spracovaním skladby spomínanou autorkou. Ďalšími nováčikmi súťaže sa stali Dušan a Iveta Švandovci, ktorí sa prezentovali vlastnou skladbou - Bláznivý deň. Prednosťou tejto pomalej skladby je vkusná inštrumentácia sprievodného orchestra, avšak slabšou stránkou je text, znejúci príliš detinsky. Občas sa v duetách interpretov vyskytnú menšie intonačné chyby. Mladá interpretka Renáta Goldová sa stala ďalším nováčikom súťaže, a to hneď v dvojnásobnom zastúpení. Prvá pieseň s názvom Popoluška - autorov Karola Žabku a P. Samuelyho priniesla ďalšie oživenie večera, nielen vďaka príjemnému vzhľadu a vystupovaniu vtedy len 16-ročnej študentky konzervatória, ale najmä vďaka prepracovanej harmónii a tempovej pestrosti skladby. Druhou piesňou, ktorú speváčka interpretovala, bola skladby známych autorov J. Olajoša a A. Čobeja s názvom Ľahučká som ako pierko. Okrem príjemnej melódie, nesúcej sa celou skladbou možno vyzdvihnúť textovú stránku piesne, napísanú akoby na mieru mladej speváčke. Účastník súťaže rockových skupín V. Železňák sa predstavil aj v autorskej súťaži vlastnou skladbou - Hlavou múr neprerazíš. Skladba nesie typické znaky autorovho rukopisu „pesničkára“, čím si získala priazeň divákov. Ďalším interpretom, ktorý zažíval premiéru na festivale bol Michal Beca so skladbou Slobodu mužom. Autorsky sa na nej podieľali už známi N. Bodnár a P. Samuely. Pieseň je napísaná v pomalom tempe s charakteristickými klavírnymi vyhrávkami autora, tentokrát bez syntetizátorových experimentov. Hosťujúca speváčka Zuzana Felixová sa predstavila obecenstvu skladbou A. Čobeja - Hniezdo z betónu. Už samotný názov piesne naznačuje „sídliskovú“ tematiku skladby. Speváčka disponuje príjemným hlasom, občas však cítiť intonačnú neistotu v interpretácii. M. Šály a M. Luka boli autormi piesne - Ešte ma chvíľu máš. Interpretačne sa na nej podieľala Erika Atyaffiová, spievajúca v tom čase v zahraničí, čo sa bezpochyby podpísalo pod jej suverénny a bezchybný výkon. Debutujúci autor František Herrgot predstavil divákom skladbu s názvom Pešia zóna. Autor textu A. Škoviera venoval ďalší zo svojich textov tradičnej tematike mesta. Pieseň je sviežim twistom, na ktorom sa interpretačne podieľala Jana Tomajková. Autor piesne Návrat - Miloslav Mojžiš sa stal ďalším debutantom súťaže a zároveň interpretom svojej piesne. Rukopis autora je ovplyvnený tvorbou americkej skupiny Chicago, takže k nesporne zaujímavej harmónii si mohol autor zvoliť presvedčivejšieho speváka, ktorý by výraznejšie pozdvihol úroveň skladby. Posledným nováčikom súťaže sa stala speváčka Natália Bajcúrová so skladbou autorov F. Turáka a M. Kozelovej - Vlastný tieň.
Víťazka predchádzajúceho ročníka festivalu E. Ďuricová sa divákom predstavila skladbou svojho dvorného skladateľa J. Szabadosa a Š. Moyzesa - Tie cesty. Tentokrát však nezískala ocenenie odbornej poroty. J. Szabados sa spoločne s M. Lukom autorsky podieľali aj na skladbe - Kým zapíska vlak. Pre speváčku M. Urbanovú to bol v poradí druhý štart na podujatí. Skladba Televízna známosť - autorov J. Hidvéghyho a P. Samuelyho priniesla, ako to už bolo zvykom u autora hudby, opäť odlišnú hudobnú reč v porovnaní s ostatnými autormi. Pre speváka J. Vančíka bola skladba prvým príspevkom večera. Druhý príspevok v podobe skladby Správny chalan - autorov J. Olajoša a Š. Moyzesa už priniesol spomínanému spevákovi jubilejné tretie víťazstvo. Autori J. Olajoš a Š. Moyzes si do svojej „kolónky“ úspešnosti zapísali taktiež číslo 3, nakoľko tvorbou pre rôznych interpretov a symbolicky s J. Vančíkom oslávili rovnaký počet víťazstiev v jednom roku. Po tomto úspešnom ročníku sa uvedený interpret načas odmlčal z hudobnej scény, nakoľko sa naplno venoval svojmu povolaniu v medicínskej oblasti.
Druhý finálový večer ročníka sa podobne ako prvý nezaobišiel bez účinkujúcich hostí programu. Vystúpili renomovaní predstavitelia slovenskej populárnej hudby Pavol Hammel so skupinou Prúdy a Vašo Patejdl.