9. ROČNÍK PESNIČKOVEJ SÚŤAŽE KZP 1992
Pri príležitosti prvého výročia úmrtia legendy rockovej hudby Fredieho Mercuryho sa organizátori rozhodli venovať prvý deň súťaže práve tomuto velikánovi. Tým pádom vznikol opäť dvojdňový model podujatia. Súťaž rockových skupín sa konala 20. novembra 1992 a Autorská súťaž populárnych piesní o deň neskôr - 21. novembra 1992 v Divadelnej sále Domu kultúry VSŽ.
Vzhľadom k faktu, že súťaž rockových skupín prebiehala po prvýkrát naživo, neboli nahrávané tzv. „trvalky“ v nahrávacom štúdiu a týmto sa nezachovali žiadne zvukové nahrávky z prvého dňa súťaže. Súťaže sa zúčastnili rockové skupiny: Cheryl - Bratislava, Kontrast - Bratislava, Bastian - Košice, Abyss - Humenné, Maduar - Rimavská Sobota, Buzogáň - Snina, Artless - Moldava. Víťazom sa stala skupina Color Box.
V súťaži autorských piesní sa ako prvý predstavil autor a interpret Marcel Šesták s vlastnou skladbou Zlý rým. Moderná „beatová“ pieseň sympaticky „odštartovala“ súťažný ročník festivalu jednoduchým poňatím melodických a rytmických úsekov. Nemožno opomenúť ani slušný spevácky výkon spomínaného interpreta.
Druhá skladba večera s názvom Možno, bola z dôvodu neprítomnosti speváčky E. Attyafiovej alternovaná M. Urbanovou. Autor M. Šály napísal tentokrát mierne komplikovanú pieseň, ktorá nemohla zaujať väčšinu divákov.
Aj keď bol prvý večer festivalu venovaný pamiatke F. Mercuryho, autori skladby s názvom Modlitba za F. Mercuryho - T. Nemeš a P. Samuely prispeli takisto touto spomienkou na nezabudnuteľného speváka. Autor hudby sa snažil prispôsobiť hudobnými myšlienkami skupine Queen, čo sa mu za prispenia speváka J. Balogha sčasti podarilo.
S názvom Planéta šťastných, autorov Jaroslava Fabiána a Miloša Potokára sa predstavila dvojica interpretov - Bernadetta Fabiánová a Peter Pačut. Svoje spevácke party zvládli na výbornú, čo ocenilo aj prítomné publikum. Pre zaujímavosť treba dodať, že práve spomínaný P. Pačut je dnes najúspešnejším a najdôveryhodnejším imitátorom toľko spomínaného F. Mercuryho v celosvetovom meradle.
J. Olajoš napísal na text Ľ. Ihnatka skladbu s názvom Stále mám. Ako interpreta si vybral T. Horvátha, spolupracujúceho v tej dobe s viacerými hudobnými skupinami (Exact). Moderná „rytmika“ a tradične bohaté aranžmán pozdvihli súťažnú náročnosť večera za prispenia speváka.
Skladbu K. Žabku a S. Cimu s názvom Nekonečný príbeh mal pôvodne interpretovať R. Beskyd. Z dôvodu ochorenia však došlo k druhej alternácii večera, tentoraz speváka nahradil autor textu S. Cima. Rockovú pieseň zaspieval v rámci svojich možností a treba oceniť jeho všestrannosť.
Známy autor z predchádzajúcich ročníkov I. Baran sa na festivale predstavil pesničkou s názvom Noc. Mimoriadne rytmicky (množstvo „predrazených“ dôb) a harmonicky náročná skladba musela zaujať najmä odbornú časť publika. Autorom textu k skladbe bol Š. Moyzes.
Autor J. Hidvéghy si po prvýkrát na spoluprácu vybral textára Gabriela Sedláka. „Funkbeat“ s názvom Kráľ irónie - interpretoval M. Beca. Autor využil v uvedenej skladbe prvky identické s piesňou skupiny Delegation.
Už spomínaný S. Cima bol autorom a interpretom v poradí deviatej skladby večera s názvom Stále. Úvodný recitatív so zaujímavým textom (možno autobiografickým) plynulo prešiel do sambového rytmu, v ktorom sa niesol celou skladbou.
Posledné tri súťažné skladby večera sa stali zároveň ocenenými. Prvé miesto si odniesla pieseň autorov J. Szabadosa a Š. Moyzesa s názvom Sme si súdení. Pomalý beat autora hudby interpretovala už tradične E. Ďuricová.
Zvláštnou symbolikou bola predposledná skladba večera s názvom Predposledná. Autor a interpret Tomáš Farkaš si moderným rytmom a „chytľavou“ melódiou podmanil srdcia divákov, nakoľko získal nielen druhé miesto od odbornej poroty, ale aj Cenu diváka za najviac anketových lístkov prijatých tesne po odznení súťažných skladieb. Na záver sa symbolicky skladbou autora N. Bodnára a P. Samuelyho s názvom Iná Amerika rozlúčili siedmi interpreti súťažného ročníka - M. Urbanová, B. Fabiánová, E. Ďuricová, S. Cima, J. Balogh, T. Horváth a I. Baran. Festivalová balada si odniesla tretie miesto v aktuálnom ročníku podujatia.
V prestávke pred vyhodnotením súťaže vystúpili hostia večera v poradí - Eugen Šváb, Peter Stašák, člen poroty Vašo Patejdl a na záver švédska speváčka „Q“.