Ani nie pred storočím ešte na slovenskom vidieku prevládali. Pritom – čo región, to iná architektúra, vnútorné usporiadanie a vybavenie i vonkajší vzhľad.
Okolo 30-tych rokov minulého storočia však už ich výstavba začala upadať, chátrali a postupne – na ich mieste – vznikali murované domy.
Samozrejme! – Hovorím o niekdajších tradičných príbytkoch, teda dreveniciach. Až na malé výnimky sa takmer úplne vytratili a dnes ich možno vídať skôr v múzeách, expozíciách tradičnej ľudovej kultúry, alebo v skanzenoch.
V podtatranskej Štrbe ich – ešte začiatkom minulého storočia – bolo nemálo. –
Ako to v nich vyzeralo niekoľko rokov dokumentuje – verejnosti, či turistom a návštevníkom – prístupná Štrbská drevenica, kúsok vľavo, povyše obecného úradu.
Kolega Miroslav Talavašek si ju najprv obzrel zvonku a potom – aj so sprievodkyňou – vošli dovnútra:
231306071510-za-pozn.-strbska-drevenica-01-tal Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V nasledujúcich minútach sa v prednej izbe ešte chvíľku zdržíme a potom vyjdeme späť do „pitvora“, cez ktorý kolega Miroslav Talavašek so svojou sprievodkyňou, Annou Marcovou, do drevenice vstupovali:
2313062115mm-za-pozn.-strbska-drevenica-02-tal Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Posledným z náradí boli starodávne drevené „pučidlá“ na varené zemiaky, ktorým Štrbänia hovorili „capko“. – Tento názov zaznel z úst „sprievodkyne“ kolegu Miroslava Talavaška, pani Anny Marcovej. – A nad dvojicou „capkov“, v rohu pitvora, strmé drevené schody vedúce k nízkemu stropu drevenice. – Žeby na „povalu“, pani Marcová?:
231307081510-za-pozn.-strbska-drevenica-03-tal Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Drevené krosná, trlice, kúdeľ či pradeno ... „Náradie“, ktoré v minulosti slúžilo gazdinám pri spracovaní textilných plodín a – následne – na výrobu – napríklad – ľanového plátna. Starší z vás si ich ešte asi vedia predstaviť. No myslím, že ak pridám pojmy „špuliar“ alebo „terefere“, tam už zrejme vaša fantázia, či pamäť zlyhá.
231307091510-za-pozn.-strbska-drevenica-04-tal Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Hovorí sa: „Lepšie raz vidieť, ako niekoľkokrát počuť“. – Hoci mnohé z toho, čo možno nájsť v tejto štrbskej Chránenej kultúrnej pamiatke, sme vám opísali dosť zrozumiteľne a „plasticky“, ak budete mať – napríklad toto leto – chvíľu času a obec Štrba len „na skok“, zájdite a presvedčte sa na vlastné oči!