Aj v dnešnej dobe plnej nepríjemných zvukov a ruchov našim ušiam zalahodí hlahol zvonov. Zrazu sa započúvame do krásneho zvuku a snažíme sa pochopiť, prečo asi zvonia. Naši starí rodičia presne vedeli, kedy aký zvon zvoní a ponáhľali sa zistiť prečo. Zvony dokážu aj zlovestne mlčať, čo sa ukázalo cez vojny, alebo pompézne ohlasovať dejinné udalosti. Ľudia kedysi zvonom rozumeli a potrebovali ich. Aj preto by bola škoda o nich prísť, aj keď dnes už komunikujeme ináč... Aby sme si nezničili vzácne zvony, ktoré stále na Slovensku máme, Pamiatkový úrad Slovenskej republiky vydal metodickú príručku, knihu- Pamiatková ochrana zvonov na Slovensku. Jej autormi sú Juraj Gembický a Radek Lunga, odborníci dlhodobo činní na poli pamiatkovej ochrany zvonov. Jana Pataráková sa stretla s Jurajom Gembickým z Pamiatkového úradu v Košiciach, aby na knihu upozornili všetkých, ktorým by mohla pomôcť.
kniha Zvony1; patarakova Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Pamiatková ochrana zvonov na Slovensku, publikácia pre všetkých, ktorých zaujíma ďalší osud zvonov na Slovensku. A pretože aj my dodnes máme svojich zvonárov, ktorí ovládajú nezvyčajnú prácu, akou je zvonenie, Jana Pataráková sa s Jurajom Gembickým, spoluautorom publikácie, zhovárala aj o nich a ručnom zvonení.
kniha Zvony2; patarakova Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Nájdete ho v knižnej publikácii Pamiatková ochrana zvonov na Slovensku, autorov Juraja Gembického a Radka Lungu.